Úvod
                 
 
 
 
Plzeň - Karlovy Vary - rok 1993
   
Plzeň - Karlovy Vary
rok 1993
 

Z historie skupiny Ženáči

V roce 1993 se ve Frýdku-Místku začalo scházet několik manželských párů, které si dobrou pohodu neuměly představit bez hudby a dobré písničky. A tak jsme my – Zbyšek Jonczy se svou ženou Věrou, Jan a Yvona Šantovi, Pavel a Ruth Kantorovi, Petr a Hanka Trnkovi začali hrát a zpívat pro své potěšení. Zpívání nám přinášelo pohodu a radost, kterou jsme chtěli předávat dál. A proto jsme se jako „zpívající manželé“ rozhodli založit hudební skupinu “Ženáči“.

Náš repertoár zpočátku tvořily písničky Brontosaurů, Spirituál kvintetu a tradicionály. A protože jsme všichni křesťané, naše hudební a pěvecká činnost se zpočátku omezovala na službu našemu místnímu sboru církve adventistů sedmého dne ve Frýdku-Místku. Zpestřovali jsme bohoslužby, zpívali na svatbách spoluvěřících a někdy také na pohřbech.


Vše co lidé dělají systematicky a rádi, se vyvíjí. Vývoj zaznamenala i naše kapela. Přizvali jsme k nám houslistku Janu Světlíkovou a Ivana Oborného se svým banjem.

První pozvání k samostatnému koncertu přišlo od kamarádů z Plzně. Posluchači byli spokojeni, nevypískali nás a to byla dobrá motivace, aby práce skupiny mohla začít naplno.
Protože některé naše písně byly ve stylu COUNTRY, jiné zase měly velmi blízko k hudbě FOLKOVÉ, nazvali jsme náš hudební styl FOLK-COUNTRY.
Takto stylově jsou vyhraněni dodnes i autorsky. Jedna část - manželé Šantovi, tvoří písničky folkové. Další autor skupiny - Zbyšek Jonczy, se orientuje spíše k modernějšímu pojetí country. Písničky píše i Jana Kantorová a kapelník skupiny Petr Trnka.

Naše skupina se orientuje více k textům písní a zpěvu samotnému, než k instrumentálnímu pojetí. A je nutno dodat, že i když se dnes neprezentujeme výhradně jako skupina křesťanská, přesto stále část našeho repertoáru tvoří nepodbízivé křesťanské písničky. Jsme přesvědčeni, že naší předností je i to, že dokážeme vytvořit velmi příjemnou atmosféru na koncertech a to především jednoduchými zpěvnými písničkami, které se líbí doslova všem generacím posluchačů - od dětí až po seniory. Písničky Ženáčů jsou nejen k poslouchání, ale pro jejich snadnou zapamatovatelnost si je jejich příznivci často a rádi zpívají.

Koncertovali jsme a stále koncertujeme na Moravě, v Čechách i na Slovensku. Zajímavou zkušeností bylo i humanitární turné po Bosně a Hercegovině.
Hráli jsme a hrajeme ve sborech různých církví, na festivalech, v lázních, ve školách, dětských domovech, v pečovatelských domech atd.

V kapele se vystřídalo několik muzikantů, v současné době Zbyšek Jonczy a jeho žena Věra přerušili aktivní působení ve skupině z důvodu odchodu za prací do Čech a budou se skupinou vystupovat pouze
občas jako hosté.

Personální vývoj skupiny Ženáči

Začínají:  
Petr Trnka dvanáctistrunná kytara, zpěv
Zbyšek Jonczy šestistrunná kytara, zpěv, texty, hudba
Věra Jonczová zpěv
Jan Šanta basová kytara, šestistrunná kytara, zpěv, texty, hudba
Yvona Šantová zpěv, texty, hudba
Pavel Kantor šestistrunná kytara
Ruth Kantorová zpěv

 

Další lidé, kteří působili v kapele v minulosti:
Jana Světlíková – housle, zpěv 
Marek Bušina – dobro, havajská kytara 
Marek Trnka – bicí 
Petr Pohludka – šestistrunná kytara 
David Mikuš – šestistrunná kytara, zpěv 
Zdeněk Sosna - stell kytara 
Petr Sikora – klavír
Martin Seidl – klavír, elektronické klávesy

 

 

     
    nahoru na úvod