Úvod
         
 
Bosnatour ´98 - 1. část
Bosnatour ´98 - 2. část
Bosnatour ´98 - 3. část
 
 

Ženáči ve válce… (aneb Bosnatour ’98) - první díl

   
Bosna a Hercegovina, Republika Srbská, 27.6 – 6.7.1998
Jak to viděl, zažil a zaznamenal Davy (David Mikuš).
Na začátku byl jeden sen, potom možná jeden plán, a nakonec realita. Pojedeme koncertovat do Bosny, anebo snad do války ?
MUDr. Milan Moskala pracuje už 2 roky v Bosně a Hercegovině ve vládním projektu v pojízdné zubařské ambulanci, která je umístěna na podvozku naší známé Liazky. Má zde vybavenou kompletně celou zubní ordinaci. Spolu s ním pracuje jeho manželka Eva jako sestra a mají tam sebou i svou 7-letou dcerku Gábinku a řidiče „náklaďáku“ pana Klaputa z Dětmarovic. Ale protože nespravují jenom zuby, ale také lidské duše, přišel s nápadem uspořádat koncertní turné po celé BIH. Tolik k úvodu a nyní se pojďme podívat jak to všechno bylo.
 
   
Sobota 26.6.1998  
   
Je 21:15 hodin a skupina Ženáči se vydává na turné obklopené otazníky, zavánějící dobrodružstvím, obavami, zvědavostí a dobrou společností. Vyjíždíme večer, abychom mohli druhý den v neděli hrát na svém prvním koncertě na české bázi SFOR pro naše vojáky. Máme času dost a tak autobus, který jsme si na celé turné pronajali od ČSAD Havířov, jede v pohodě a my spíme různě na sedadlech, pod nimi, anebo na podlaze a svěřujeme se do rukou šoférů profesionálů.
 
bus  
 
Blíží se první hranice (jeli jsme po trase Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Bosna) a taky první zdržení. Problém není v tom, že jedeme pod záštitou humanitární nadace ADRA ,ale vezeme s sebou celou hudební aparaturu a celníci mají problémy. A tak čekáme, i když naše doklady jsou v pořádku. Konečně jedeme. Probouzím se před hraničním přechodem Medveďov s Maďarskem a celá procedura se opakuje, inu celník je pán. V 7:00 míjíme Balaton a vycházející sluníčko nás láká alespoň nohu omočit, ale musíme jet dál. To už většina z nás nespí a řeší cestu různě. Někdo diskutuje o politice, někdo o celnících, někdo o životě, někdo kouká z okna…V 8:30 jsme na hranicích s Chorvatskem. Čím více projíždíme hranic, tím měně máme problémů s odbavením. Je to zajímavý jev. Čekali jsme pravý opak..Projíždíme Chorvatskem a blížíme se pomalu k hraničnímu přechodu pro jednotky SFOR, kde nás mají vyzvednout vojáci. Krajina začíná připomínat smutné události z války. První vypálené domy vypadají docela hrůzostrašně, ale časem se na to dá zvyknout.
 
 
 
cesta cesta cesta
 
To už nejsou jenom domy, ale celé vesnice v pohraničí. Je 13:30 a my máme ještě jednu a půl hodiny času k překročení hranic a tak zastavujeme u krásné široké řeky. Je vedro tak minimálně 35 stupňů a z klimatizované karosy je alternativou pouze voda. Nikdo nemá odvahu a tak „staří“ trampové Střevák, Šaman a já jdeme na to. Voda je nádherně chladná a má docela silný proud. Po nádherném osvěžení se později dovídáme, že tam je všude plno min. Inu, kdo z vás se koupal v zaminované řece, saláti ??? Ale když to domyslíme do konce…Přesně ve 14:00 jsme na hranicích. A armáda právě přijíždí. Už se na vás všichni těší, dovídáme se posléze. Jenomže, i když je SFOR suverénně nejvyšší nadřazená složka nad všemi instancemi v celé bývalé Jugoslávii, náš major má problémy. Neměl začít diskutovat o tom, jestli můžeme jet anebo ne, ale rovnou to nařídit místním policajtům. Ti ho však odmítli a my musíme na jiný přechod..Ještě nám špatně poradili a my končíme na úzké cestě před dalším strženým mostem.Takže se musíme vracet.
 
 
cesta cesta cesta  
 
   
Jak to dopadne s naším koncertem? Celou dobu se pohybujeme, aniž to tušíme, v silně zaminované oblasti. Musíme najet asi 200 km navíc. Jak to unese naše „pokladna“, když se musí za každý kilometr tvrdě platit? Hranice s Bosnou projíždíme skoro bez problémů, ale čas našeho koncertu je nenávratně pryč. Mrzí to nejen nás, ale i vojáky, kterých bylo na koncert nachystáno hodně. Je 22:15 a my projíždíme bránou naší základny v Ljubiji. Vojáci se o nás postarali dokonale. Jíme v důstojnické jídelně, spíme „na bidle“, a máme normální záchody a hlavně sprchu !! Starají se o nás velice příjemní lidé. Ještě se domlouváme s „naším“ panem majorem na tom, že koncert uděláme v náhradním termínu ve středu večer místo nejistě naplánovaného koncertu v Bosenské Gradišce.
 
Pondělí 29.6.1998  
 
Do růžova vyspaní na vojenských postelích nejvyššího čs. velitelství v Bosně, kde se jen tak někdo nedostane, i novináři by za to dali „majlant“, přicházíme v 8:15 na snídani do důstojnické jídelny. Nejen, že si můžeme vybrat co chceme, včetně českého chleba, ještě můžeme sledovat zprávy na ČT1, které chytají vojáci přes satelit. Inu vojenská technika na nejvyšší úrovni. Fajnšmekři by koukali, co tam všechno armáda měla za vybavení. Na snídani domlouváme další plán na dnešní den a v 9:00 nás čeká ten „náš“ pan major ve štábní zasedací místnosti, abychom si popovídali o tom, oč tady v Bosně vlastně šlo. Byla to válka tří náboženství: pravoslavného, muslimského a katolického vyznání – všichni se na konfliktu podíleli stejnou měrou, a všichni se vymlouvají na ty druhé. Nebylo více či méně utlačovaných a všichni si ta svá území etnicky vyčistili. Vyhnali „ty druhé“, pak jim vyrabovali dům a nakonec ho vyhodili do povětří, aby se dotyční už nemohli vrátit.
 
baze SFOR baze SFOR baze SFOR  
 
Odjíždíme do Priedoru. Je to město asi o 30 000 obyvatelích. Máme celé dopoledne na prohlídku města. Město sice není rozstříleno, ale tu a tam vidíme stopy války, včetně toho, že se tady jako v celé Bosně topí i v paneláku dřevem, či ho používají k vaření. Infrastruktura nefunguje, pouze voda a elektřina - pokud není v problémech. V největším místním obchodním domě jsme si svorně připomněli ten vtip, ve kterém se mluví něco o „čum na háky"….Naší namlsaní a věčně nespokojení občané by se sem měli alespoň na dva dny podívat a hned by je přešly řeči o takové či onaké vládě. Už jsme zapomněli na komunismus, a to dřívější „Jugoška“ byla pro nás západ!!! Jedna věc nám bije do očí. Přesto, že jsou lidé bez práce, nikdo tady nemá ani snahu něco dělat, tržiště je plné jídla a spotřebního zboží, a všichni vysedávají a vykuřují americké cigarety, popíjejí kafe či pivo a tváří se spokojeně. Pro zajímavost : důchod je cca 30 DM, plat tak 100 až 200 DM a jeden chleba stojí 1 DM. Jak to dělají,jsme nezjistili. Když se posléze scházíme ve sboru na oběd, až nám zraky přechází co všechno naše sestry dokázaly nachystat. Po obědě odjíždíme do Kozarce, malé vesnice, kterou Srbové totálně vypálili, protože zde žili muslimové a teď se za to stydí, protože byli nuceni v místní škole vybudovat uprchlický tábor pro své vlastní spoluobčany vyhnané z jiného místa Bosny. Milanova Liazka stojí před školou a před ní spousta lidí, kteří mají svůj chrup v dezolátním stavu. Od rána oba pracují naplno v 38 stupňovém vedru bez klimatizace. Dělají 60-70 pacientů denně. Je až nepochopitelné, jak to mohou dokázat.
 
Kozarec Kozarec uprchlický tábor zubní ordinace uprchlický tábor zubní ordinace  
 

Ve vestibulu školy zatím zvukaři a bedňáci rozbalují aparaturu. Jdu se taky nachystat, ať všechno klape. Koncert je pro tyhle lidi asi jediné rozptýlení za dlouhou dobu svého pobytu tady. Objevujeme zvláštní jev. Jsou tady starší lidé a hromada dětí, nejspíše sirotků. Na válku doplatila svým životem převážně střední generace. Jana vytahuje po koncertě krabici s dárky pro děti, ale ještě ji ani nestačila položit na zem a už se na ni děti sesypaly jak kobylky. V mžiku byly dárky pryč a to jich bylo docela hodně. Kdoví, kdy jim naposledy někdo koupil hračky. Ještě, že máme u nás ve školách dost dětí, ochotných podělit se s kamarády, kteří se nemají tak dobře jako ony.

 
uprchlický tábor uprchlický tábor uprchlický tábor uprchlický tábor  
 
Odjíždíme zpět do Priedoru, kde jsme se setkali s mladými lidmi ze školy z Country Life. Jsou tady čtyři a pracují v projektu Adry. Navštěvují starši nemocné lidi. Pomáhají jim nejen masážemi a rehabilitacemi či cvičením, ale i dobrým slovem vracet chuť do života. Roman z Bratislavy a Lidka z Hradce s námi absolvují část našeho turné a několik koncertů. I pro ně to je setkání s „domovinou“. Do Pozoriště (divadla) v Priedoru se začínají scházet první lidé. Kolik jich asi přijde ? Plakátů na náš koncert jsme viděli obrovské množství na každém rohu. Pro místní sbor je to jeden z mála způsobů, jak mohou pracovat. Jenomže zrovna se hraje fotbal Yu – Ned a lidé asi skončí u televizorů. Nakonec se sešlo docela hodně lidí, i když sál měl ještě rezervy. Na velikém plátně promítal „bedňák“ Honza texty našich písniček přeložených do srbochorvatštiny a náš překladatel Dragan Rakič, který má manželku Češku a žil u nás 8 let, překládá Zbyškovi průvodní slovo. Je tady vynikající akustika a dokazuje to fakt, že když nám těsně před koncem vypadne proud a v sále je naprostá tma, takže se zpívá bez aparatury, je perfektně slyšet. Není sál jako sál, tenhle byl nejlepší. Večer se vracíme zpátky na bázi na večeři a každý se těší na sprchu a postel, máme toho dost.
   
 
pokračování nahoru na úvod